Dalaman’da  Gayrimenkul Satın Aldığımda Prosedür nasıl işler ?

Ayde Gayrimenkul sunum aşamasından satışın sonlanması aşamasına kadar ,yatırımcısının yanında yer alır ve haklarını korumaya çalışır. Ayde Gayrimenkul’ün birinci ilkesi; satışı gerçekleştirmek değil, satılık emlak hakkında doğru bilgileri vermektir. Yatırımcının satın almak istediği gayrimenkul hakkında mevcut ve doğabilecek sorunlar varsa, satışın gerçekleşmemesi, pahasına yatırımcıya bu sorunları bildirir ve yeni seçenekler sunar. Yerli yatırımcıların yatırım kararı verme aşamasına kadar doğru bilgilendirilmesi esastır, satın alma kararından sonra prosedür göreceli olarak basittir. Taraflar arasında ödeme koşulları netleştikten sonra geçerli bir kimlik belgesi ile tapu müdürlüğüne başvurmak yeterli olmaktadır. Prosedür yabancı yatırımcılar için biraz daha komplikedir. Türkiye Cumhuriyeti uluslararası kurallar ve mütekabiliyet ( Karşılıklılık) ilkesine göre değerlendirmektedir ve bir dizi prosedüre tabidir.

Satın aldığınız emlakta kiracı varsa yapılabilecek şey nedir?

Gayrimenkulün sahibi, mülkü tamamen ya da kısmen, kendisi ya da eşi veya çocukları için bir işyeri olarak kullanma ihtiyacında ise, iktisap tarihinden itibaren bir ay içinde kiracıya durumu ihtarname ile bildirerek, iktisaptan sonraki 6 ay içinde kiracıya tahliye davası açabilir. Bu mülkü, yeni satın alan kişi, eski sahibi ile kiracı arasında yapılmış sözleşmenin tüm hükümlerini de devralmış olur. Bu nedenle kira sözleşmesinin sonunda ihtiyaç sebebi ile dava açma hakkına sahiptir. Fakat bu sürenin uzun olması halinde, kanun, bu süreyi beklemeden kiracıyı mecurdan tahliye etmek için 6 ay gibi bir süre tanımış ve bu sürenin sonunda mecurun tahliyesi için dava açılabilmesini hükme bağlamıştır. Bunun için meskenin yeni sahibinin, gayrimenkulü satın aldığı tarihten itibaren bir ay içinde noter kanalı ile bir ihtar çekerek burayı satın aldığını, bu meskene ihtiyacı olduğunu bu nedenle de bu tahliyenin istendiğini bildirmesi gerekir.

Gayrimenkul satın almak istiyorum, nereden başlamam gerekir?

Öncelikle sizlere, Ayde Gayrimenkul gibi profesyonel ve güvenebileceğiniz bir emlak ve gayrimenkul danışmanlık şirketi ile çalışmanızı öneririz. Ayde Gayrimenkul Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık sizlere ihtiyacınız olan ev, arsa seçeneklerini sunar, hayalinizdeki satın almak istediğiniz ev yada arsayı bulmanızı sağlar, fazla fiyat veya riskli yatırımlarınızda sizleri uyarır. Sizleri her konuda bilgilendirir ve ileride çıkabilecek sorunlara karşı uyarır.

Emlak komisyon ücreti ne kadardır?

Ayde Gayrimenkul’ün aracılık ettiği gayrimenkul satışlarında, satılık gayrimenkul değerinden alıcı %2, satıcı %2 lik komisyon bedeli öder. Bu orana KDV dahil değildir.